کاربرد RT.PVP K90 در صنعت نساجی

  Polyvinyl pyrrolidone(PVP), Dye-affinitive stripping and leveling agent,Washing-off agent for textile printing

  RT.PVP به صورت مایع بی رنگ- متمایل به زرد است. غیر یونی بوده و حلالیت آن با حضور اسیدها، بازها و نمک های موجود در آب تغییری نمی کند. علاوه بر این، وتینگ ایجنت های متداول و شوینده ها تاثیری بر عملکرد آن ندارند.


  کاربردها

  • به عنوان عامل استریپینگ برای رنگرزی با رنگ های مستقیم، خمره ای، سولفور و ری اکتیو
  • به منظور روشن کردن درجه رنگرزی و موارد چاپی با رنگ های مستقیم
  • بهبود قابلیت رنگ پذیری الیاف مصنوعی
  • جلوگیری کننده از ایجاد لکه در مرحله washing off با رنگ های مستقیم و ری اکتیو
  • به عنوان یکنواخت کننده پارچه های سلولزی در رنگ های مستقیم و خمره ای

  عملکرد این محصول بر اساس تمایل ذاتی PVP به جذب رنگ های آنیونی استوار است. پلی وینیل پیرولیدون به دلیل ساختار شیمیایی خود (حضور حلقه لاکتام) می تواند با بسیاری از مولکول های حاوی گروه های عاملی نظیر هیدروکسیل، کربوکسیل و آمینی، کمپلکس تشکیل دهد. از آنجایی که تحت شرایط معینی قدرت کمپلکس شکل گرفته بیشتر از استحکام چسبندگی مولکول های رنگ و الیاف است؛ PVP را در اصطلاح "الیاف مایع" می نامند. این ویژگی PVP می تواند قابلیت رنگ پذیری الیاف مصنوعی هیدروفوب را افزایش دهد. به طوری که با افزودن 5-10% PVP به محلول اسپینینگ پلی اکریل نیتریل، قابلیت رنگ پذیری الیاف پلی اکریل نیتریل تولیدی به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.
  PVPاثر ریتاردینگ و یکنواخت کنندگی قوی را روی پارچه های پنبه ای اعمال می کند. در واقع PVP با رنگ های مستقیم تشکیل کمپلکس می دهد و از تجمع مولکول های رنگ روی سطح پارچه جلوگیری می کند. برای مثال، افزودن 1%وزنی PVP به پارچه های نایلون6 و نایلون66 با رنگ اسیدی یا رنگ های کمپلکس فلزی می تواند بهترین نتیجه را دربر داشته باشد.
  هم چنین درمورد پارچه های پلی استر با رنگ های کاتیونی، افزودن 2%وزنی PVP نه تنها رنگ و درخشندگی مطلوبی به پارچه ها می بخشد بلکه مقاومت پارچه در برابر نور خورشید(sunlight fastness) را از 2 به 8 بهبود داده و خواص آنتی استاتیک را افزایش می دهد. پارچه های ترکیبی پلی پروپیلن و سلولز با حضور PVP به عنوان یکنواخت کننده موجب یکنواختی رنگ و درخشندگی پارچه شده و color fastness قابل قبولی را به پارچه می بخشند. به طور معمول در مرحله تکمیل پارچه (Finishing) از آن جایی که مواد کمکی کاتیونی و سفیدکننده های فلورسنت آنیونی با هم ناسازگارند، نمی توانند همزمان در فرآیند استفاده شوند. در این صورت اگر حدود 1-2% PVP به حمام اضافه شود می توان پارچه را با حضور هم زمان نرم کننده یا آنتی استاتیک، سفیدکننده فلورسنت و عامل فینیشینگ رزین فرآیندکرد. این محصول مشابه محصول شرکت BASF آلمان با نام Albigen A طراحی شده است

  تماس با ما

  • تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پل همت، کوچه طباطبایی، ساختمان قائم، واحد 5و6و7 
  • 7 - 44470565 - 021
  • 44470568 - 021
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  بالا