پلی وینیل پیرولیدون به عنوان بازدارنده خوردگی لوله های فولادی در صنعت نفت

بازدارنده های خوردگی سبز توجهات زیادی را به منظور جایگزینی بازدارنده های معدنی مصنوعی که اغلب سمی و گران هستند به خود جلب کرده اند.

در این میان خواص چندگانه پلی وینیل پیرولیدون آن را به عنوان بازدارنده ای موثر و دوستدار محیط زیست مطرح کرده است. تجهیزات فولادی از آن جایی حائز اهمیت اند که در صنعت نفت اغلب در محیط های خنثی یا بازی نظیر حفاری های نفت استفاده می شوند. در این پژوهش عملکرد خوردگی فولاد با استفاده از بازدارنده سبز پلی وینیل پیرولیدون بررسی شده است و اثر PH ، دما، غلظت pvp و زمان مشخص شده است.

نتایج نشان می دهند پلی وینیل پیرولیدون یک بازدارنده خوب برای مایعات حاوی NaCl با PH خنثی حتی در دماهای بالا(تا 60 درجه سانتی گراد)است. جذب سطحی pvp منجر به تشکیل یک فیلم محافظ در لایه بین سطحی فلز/سیال می شود. درواقع مولکول های pvp روی سطح فولاد به وسیله گونه های NH2 پروتونه شده و Cl- به صورت فیزیکی جذب می شوند و جذب شیمیایی با پلاریزه شدن منفی اتم اکسیژن در ساختار pvp رخ می دهد. بازده عملکرد پلی وینیل پیرولیدون با افزایش غلظت آن تا 2000 ppm افزایش یافته و بعد از آن افت می کند. اما حضور پتاسیم یدید می تواند عملکرد ضدخوردگی pvp را دچار اختلال نماید. بر اساس نتایج این پژوهش استفاده از pvp در صنعت حفاری به ویژه PHبرابر 8(نسبت به PH 7) پیشنهاد شده است.

فایل مقاله به صورت کامل

نویسنده :  Layla A. Al Juhaiman, Amal Abu Mustafa, Waffa K. Mekhamer
منبع: www.electrochemsci.org نشريه بین المللی علوم الکتروشیمیایی، جلد 7، سال2012

  • تهران،اشرفی اصفهانی، بالاتر از پل همت، کوچه طباطبایی، ساختمان قائم، واحد 5و6و7 
  • 7 - 44470565 - 021
  • 44470568 - 021
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
بالا