ﺳﻨﺘز نانو ذرات نقره در زمینه هیدروژل پلی وینیل پیرولیدون بوسیله پرتودهی با الکترون های پر انرژی

  سابقه و هدف: نانو ذرات نقره کاربردهای گستردهای در صنایع مختلف دارند. در روشهای معمول نانو ذرات با روش شیمیایی سنتز میشوند، در تحقیق حاضر، سنتز نانو ذرات نقره در شبکه هیدروژل پلی وینیل پیرولیدون (PVP) به وسیله پرتودهی با باریکه الکترون انجام میشود.
  ◦80 همراه با هم زدن

  مواد و روشها: برای تهیه هیدروژل، پلی وینیل پیرولیدون به میزان 7 درصد به آب مقطر اضافه شد و تا دمای C حرارت داده شد. پس از حل شدن، محلول نیترات نقره به مقادیر ppm 200-100-70 ،به محلول PVP اضافه شد. سپس نمونهها با دز kGy 33 پرتودهي شدند. خصوصیات هیدروژل تهیه شده به وسیله اسپکتروسکوپی vis-UV ،طیف سنجی مادون قرمز، میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) ، کسر ژل، تورم و آزمون فعالیت ضد میکروبی بررسی شد.

  یافته ها: طیف جذبی vis-UV نانوکامپوزیت PVP/Ag ،تشکیل نانو ذرات را تأیید کرد و بررسی نمونه با میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) تشکیل نانو ذرات نقره در ابعاد 5 تا 10 نانومتر را نشان داد. بررسی طیف FTIR نشان داد که پیوند کئوردینانس بین نیتروژن حلقه پیرولیدون PVP و نانو ذرات نقره تشکیل میشود. میزان تورم و درصد ژل نانوکامپوزیت PVP/Ag با هیدروژل بدون نقره یکسان می باشد. نتایج آزمون ضدمیکروبی نشان داد که هیدروژل PVP/Ag دارای خاصیت ضدمیکروبی می باشد.

  نتیجه گیری: در این مطالعه مشخص شد که پرتودهی با الکترون روشی مناسب برای تولید نانو ذرات نقره در درون ماتریس هیدروژلها میباشد. توانایی تولید نانو ذرات نقره در ماتریس پلیمر هم زمان با فرایند استریلیزاسیون، تکنیک پرتودهی را برای کاربردهای پزشکی جذاب میسازد.

  pdf

  تماس با ما

  • تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پل همت، کوچه طباطبایی، ساختمان قائم، واحد 5و6و7 
  • 7 - 44470565 - 021
  • 44470568 - 021
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  بالا