تصمیم گیری

   دو دیدگاه در تصمیم گیری:
  هنگام تصمیم گیری در مورد سازمان ها، دو دیدگاه وجود دارد: «دیدگاه مبتنی بر منافع سهامداران» و «دیدگاه مبتنی بر منافع ذی نفعان». در دیدگاه نخست، فرض می شود که وظیفه مدیریت حداکثر کردن سود سهام سازمان است. این وظیفه سازمان و مدیران آن نیست که در مورد تأثیرات انسانی، اجتماعی و سیاسی تصمیمات خود بیاندیشند، مگر آنکه این تصمیم ها، تأثیر مستقیم یا غیرمستقیمی بر روی سود سهام شرکت داشته باشد.

  اما در دیدگاه دوم-دیدگاه مبتنی بر منابع ذی نفعان-فرض بر این است که مدیران سازمان وظیفه دارند منافع کلیه ذی نفعان را، اعم از مشتریان، کارکنان، جامعه و سایر کسانی که تحت تأثیر تصمیمات سازمان قرار می گیرند مد نظر قرار دهند. اگر بخواهیم ساده حرف بزنیم، توجه به منافع سهام داران، سود کوتاه مدت سازمان را تأمین می کند، در حالیکه توجه به منافع ذی نفعان، به دلیل افزایش دارایی های نامشهود نظیر نام تجاری و شهرت، منافع سازمان در بلند مدت را به خوبی تأمین می کند. توجه به منافع ذی نفعان، سود و دوام بلند مدت سازمان را تضمین می کند. به همین دلیل است که می بینیم شرکت جانسون اند جانسون، در بیانیه ارزش های بنیادین خود اعلام می کند: «اگر ما خواسته های بیماران، مشتریان، کارکنان و دیگر ذی-نفعان را تأمین کنیم ، سرمایه گذاران سود سرمایه گذاری خود را به خوبی دریافت خواهند کرد.»
  توجه به منافع ذی نفعان بود که باعث شد شرکت مِرک، دست به تولید دارویی برای رفع بیماری کوری رودخانه ای بزند. دارویی که فقط در آفریقا کاربرد دارد و تنها در این قاره قابل بازاریابی و فروش است. شاید فروش این دارو، آن چنان که باید سودده نباشد، اما تولید آن کار درستی بوده است. هنگام تصمیم گیری برای تولید این دارو، منافع سهام داران به عنوان اولویت نخست در نظر گرفته نشده بود، بلکه گسترش مخرب بیماری در آفریقا و مواجهه با آن، مورد توجه قرار گرفته بود.
  یکی از روش هایی که برای پیشرفت در مسیر شغلی تان، می توانید در نظر داشته باشید، دیدگاه تکامل داروینی است.نگاهی که در آن، انسانها در تنازع برای بقا با یکدیگر در حال رقابت هستند و در پی افزایش ثروت فردی و حداکثر کردن منافع شخصی خود دیده می شوند (نگاهی که شرکتی مثل انرون به دنیای اطراف خود داشت).دیدگاه دیگیری که در تضاد با نگاه قبلی است، تلاش برای ایفای نقشی مهم و تأثیرگذار در سازمان و جهان است. این دو دیدگاه متفاوت، به تصمیم گیری های کاملاً متفاوتی هم منجر می شوند. برخی از مهم ترین تصمیم ها را، نباید صرفاً بر مبنای منطق و عقل اتخاذ کنیم. آنها را باید در دل خود نیز ارزیابی کنیم. آیا انجام این کار صحیح است؟ آیا این تصمیم با اعتقادات من سازگار است یا اینکه بر خلاف عمیق ترین اعتقادهای قلبی من است؟
  به حرف دل خود گوش بسپارید. در زمان تصمیم گیری، نقطه شروع شما کجاست؟ کدام گزینه در تصمیم گیری، به حفظ بیشتر اعتقادات و ارزش های شما کمک می کند؟ چه گزینه های دیگری برای شما قابل انتخاب است؟ دیدگاه های مختلف چگونه ممکن است تصمیم شما در یک مورد خاص را تغییر دهند؟
  برگرفته از کتاب 53 اصل مدیریت انسانها
  انتشارات نص مترجم محمد رضا شعبانعلی

  تماس با ما

  • تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پل همت، کوچه طباطبایی، ساختمان قائم، واحد 5و6و7 
  • 7 - 44470565 - 021
  • 44470568 - 021
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  بالا